Geriausi Lietuvos augalų augintojai

Šio straipsnio antraštė skambi, bet šie augintojai man geriausi. Kodėl? Nes jie augina gėlės Lietuvoje, patys daugina ir parduoda ir tai yra šeimos ūkiai. Ir dar dėl to, kad beveik visus juos gerai pažįstu asmeniškai ir esu patenkinta jų augalų kokybe. Jei žinote dar panašių ūkių, rašykite komentaruose.

 

Kodėl verta  rinktis lietuviškus gėlių augintojus?

Įvardysiu priežastis dėl kurių renkuosi lietuviškus gėlių augintojus:

 • Lietuviai dažnai išbando augalus savo dirvožemyje ir savam makro ir  mikroklimate. Todėl tikrai rekomenduoju rinktis kuo arčiau esantį augintoją, žinosite, kurie augalai žiemos ir bujos jūsų žemėje, be to, vietinis augintojas visada patars augalų klausimais. Žinoma, yra dviejų tipų augintojai, tie kurie naują augalą  išbando bent vieną sezoną, augina ir daugina augalus patys, ir tie, kurie vežasi iš užsienio, vieną ar du mėnesius paaugina didesniame vazone šiltnamyje ir parduoda. Tokiu atveju augalas yra tiesiog sustresavęs, jam reikia laiko aklimatizuotis ir tikėtina, kad jis gali sunkiau prigyti.
 • Kokybė! Taip, lietuvių augalai gali būti brangesni bet nebūtinai. Tačiau jie dažnai būna kokybiškesni, prisitaikę prie klimato, todėl nauda yra ta, kad tokie augalai greičiau pasieks savo brandų aukštį, plotį, greičiau aklimatizuosis, todėl visą tą laiką rūpinsitės ne paliegėliais o sveikais augalais, kas teiks daugiau džiaugsmo. Be to tvirtesni augalai greičiau užims jiems skirtą plotą, todėl kova su piktžolėmis gali būti lengvesnė.
 • Jei esate augalų kolekcionierius, arba jums tiesiog patinka daug augalų, tikėtina pas lietuvius galite rasti žymiai įdomesnį asortimentą.
 • Dažnai lietuvių augintojai augalus daugina ir augina atvirame lauke, kas prisideda prie aplinkos taršos mažinimo ir lietuviško klimato gerinimo.

Išvada –  kartais geriau mažiau augalų, bet kokybiškų su neįkainojamais patarimais tiesiai iš augintojo lūpų ir tai jums atsipirks su kaupu.

Ką renkuosi pati?

Jau daugelį metų bendrauju su daugeliu lietuvių augintojų ir renkuosi jų augalus. Tai yra mano draugai ir pažįstami, kuriais pasitikiu 100%.

Čia vardiju ūkius arba augalų augintojus, kuriuos renkuosi daug metų ir neabejoju jų profesionalumu, ir tai yra tik dalis jų.

Sibirkos rožynas

Ieškote rožių?  Mindaugas ir  Dovilė Rylos savo šeimos ūkyje darbuojasi turbūt jau antrą dešimtmetį. Ne kas kitas o būtent jie VDU botanikos sode pasodino nuostabųjį jų rožyną. Ši pora empatiškai žvelgia į gamtą kurioje gyvena ir dirba, todėl jų rožės yra išties atsakingai auginamos. Kadangį jų  rožės auga lauke, todėl sodinukai būna be galo stiprūs. Be to veislės atrinktos tos, kurios geriausiai jaučiasi mūsų klimate. O veislių jie turi daug ir įvairių nuo modernių iki senovinių. Jie taip pat yra aistringi ir lietuviškų senovinių rožių veislių gerbėjai ir kolekcionieriai, kas juos išskiria iš kitų augintojų. Verta paminėti, kad šio ūkio visos rožės turi leidimus dauginimui jų ūkyje, kas yra labai svarbu kokybiškiems rožių sodmenims užtikrinti. Rožėmis jie prekiauja internetu https://www.rozes.lt/ iš rudens plikomis šaknimis ir pavasarį vazonuose. Aš asmeniškai visada perku rudenį ir sodinu lapkritį, taip rožės geriau prigyja be papildomos priežiūros, laistymo ir pan.

Janina Čeplinskienė

O gal mėgstate olandišką bangą savo sode? Ši moteris, Janina Jadvyga Čeplinskienė, biomedicinos mokslų daktarė, turi daugiamečių gėlių ūkšį, kurį man pirmą kart pamačius tiesiog atėmė žadą. Aš norėjau jame sklęsti ir paskęsti. Janina savo ūkyje Kalnynų kaime Širvintų rajone darbuojasi su sūnumi ir jų darbštumas yra begalinis. Janina yra tas žmogus, kuris ne tik žino viską apie savo auginamus augalus, tačiau daug gali papasakoti iš mokslinės pusės, taip pat gali patarti, koks augalas dera su kokiu, neretai pas ją lankosi ir apželdintojai profesionalai. Janinos želdynai pasižymi dekoratyvinių žolių gausa ir kitais augalais, kurie būdingi olandiškos bangos gerbėjams. Šiame ūkyje taip pat auga ir jurginų kolekcija su daugiau nei 700 veislių. Visus augalus galima užsisakyti jos puslapyje http://jurginai-geles.lt/, kuris pilnas naudingos informacijos augintojams.

 

Mažieji sodai

O galbūt jūs gyvenate Vilniuje  ir nežinote kad šalia Rokantiškių kapinių yra įsikūręs urbanistinis daugiamečių gėlių augynas? Ligita Poškutė šio augyno savininkė,  jau daugiau nei prieš 10 metų metė darbą personalo skyriuje ir pradėjo dirbti ties tuo, ką labiausiai mėgo – augalais. Ligita ne tik augina augalus, tačiau pataria apželdinimo klausimais ir pati užsiima apželdinimo projektais. Garsusis ir gražusis Subačiaus gėlynas yra jos kūrinys. Nuo savęs galiu pridėti, kad ši moteris turi gilų gamtos pajautimą, stiprias vertybes ir principus viešųjų erdvių apželdinimo klausimais. Labai rekomenduoju, nes tokie augynai Vilniuje yra gryna retenybė. Ligitos augalus galite apžiūrėti jos puslapyje, kuris yra itin funkcionalus, augalus galima pasirinkti pagal jų augimvietę, aukštį, spalvą: http://www.maziejisodai.lt/ – tikras augalų žinynas kurį malonu vien vartyti.

 

Edvinas Misiukevičius

Viendienės. Pamenate tas  nostalgiškas lelijos formos oranžines gėles močiučių darželiuose? Tai turbūt vienintelė gėlė, kurią radome atsikraustę į šimtametę sodybą, ir kuri augo..pamate. Taigi žinokit viendienių srityje daug kas pasikeitė. Ir Edvinas Misiukevičius prie to daug prisidėjo. Nuo 13 metų pradėjęs dirbti su viendienėmis jis dabar yra kelių stipendijų laureatas Europoje ir Amerikoje, įvairių asociacijų ir komitetų Lietuvoje, Europoje ir Amerikoje narys, akredituotas viendienių konkursų teisėjas Europoje. Šiuo metu Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro doktorantas baigęs kraštovaizdžio architektūros studijas.  Tiesą sakant galėčiau vardint ir vardint, tai žmogus kuris apie viendienes žino VISKĄ ir daugeliu atveju iš savo praktikos. Edvinas savo kolekcijoje turi virš 500 veislių viendienių, iš kurių virš 30 yra jo išvestos ir registruotos. Kiekvienais metais savo sklype Ežerėlio mieste, Kauno rajone jis išdaigina 3000-5000 sėjinukų su kuriais dirba savo selekcinį darbą. Edvino viendienes apžiūrėti ir įsigyti galite čia: https://www.viendienesplius.lt/

 

Aušros daugiametės gėlės

Eiii, žemaičiai, turiu jums puikią rekomendaciją! Aušra Alseikaitė-Perminienė  savo augyną puoselėja jau ketverius metus. Jauna trijų vaikų mama prieš 9 metus susidomėjusi augalais dabar savo kolekcijoje turi virš 1000 veislių augalų, kurios yra išbandomos bent porą metų jos sodyboje o tada siūlomos klientams. Aušros veržlumas, nuolatinis domėjimasis naujomis augalų veislėmis yra puikus pasirinkimas augalų medžiotojams.  Aušra siunčia augalus paštu, saugiai supakuotus arba prekiauja iš vietos. Visus jos augalus galima peržvelgti jos fb puslapyje https://www.facebook.com/ausrosdaugiametesgeles arba sodyboje Kretingos rajone, Padvarių km.

 

Pavasario žiedas

Svogūninės gėlės taip pat turi būti kokybiškos, nesergančios, ištestuotos ir atidžiai atrinktos. Prisipažinsiu svogūninių gėlių daug neauginu, nes sklype turiu problemų su pelėnais. Tačiau pastebėjus šį šeimos ūkį socialiniuose tinkluose iškart atkreipiau dėmesį į jų išpuoselėtas lysves bei nuoseklų ir profesionalų darbą, kuris atsispindi jų žieduose.

Aurelija Vaičaitienė jau šešerius metus , o jos mama Marija net 25-erius sukasi gėlių auginimo srityje ir nesirenka paprasčiausio kelio kaip dauguma dabartinių svogūninių gėlių tiekėjų. Jos pačios daugina tulpes, narcizus, ir daugelį kitų svogūninių gėlių, pačios juos pakuoja ir išsiunčia mylimiems klientams. Jų gėlių žiedus galima pamatyti ir įsigyti Panevėžio, Radviliškio, Anykščių turguose, Pakruojo dvaro šventėje, Anykščių Obelinėje – tikrai nemažai kur! O svogūnėlius galima užsisakyti http://www.pavasarioziedas.lt/

Norint gauti priminimus apie mūsų tinklaraščio įrašus ir kitas ūkio naujienas, prašome prenumeruoti mūsų naujienlaiškį. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Showing 19 comments
 • Rita..Lola..
  Atsakyti

  Taip laiku ir vietoje šis straipsnis! 💚 taip sunku rasti vietinius augintojus, o ne lenkiškos produkcijos perpardavinėtojais.
  Norėjau nuo savęs paminėti Aušros daugiametes, bet jūs buvote pirma! Ačiū už pasidalinimą

  • geliuupe
   Atsakyti

   Kaip malonu, kai pasirinkimai sutampa :))

 • olga
  Atsakyti

  Taip taip, Aušra puiki augintoja.

 • Ina
  Atsakyti

  Tikras malonumas jus skaityti!

  • geliuupe
   Atsakyti

   Labai malonu, kad atrandate ir skaitote 🙂

 • Renata
  Atsakyti

  Aš dar pridėčiau manogardenstorie kuri irgi yra Širvintų raj. 🙂

  • geliuupe
   Atsakyti

   Auksę Dobilienę iš manogardenstories.lt pažįstu, džiaugiuosi kad esame draugės. Straipsnyje išskyriau augintojus, kurie tikslingai augina augalus pardavimui ir juos specialiai tam daugina. Auksė yra nuostabi sodininkė ir dalį jos augalų pertekliaus be abejo galima ir įsigyti. Išties super kokybės augalai. Man Auksė turbūt papuola po genialios sodo dizainerės kategorija, nežinau kur žiūri žmonės kai planuoja savo sodus :))

 • Aušra
  Atsakyti

  Ačiū už rekomendacijas. Visada norisi įsigyti kokybiškų augalų, o jei galima įsigyti iš savų, yra puiku. Pernai teko daug kuom nusivilti, tik pas Aušra nuvykūs širdis atsigavo.
  O kaip Dariaus gėlės?
  https://www.facebook.com/Dariaus-G%C4%97l%C4%97s-172534990033325/

  • geliuupe
   Atsakyti

   Pas Darių esu pirkusi tikrai ne kartą. Pas jį galima rasti tikrai įdomių veislių augalų už prieinamą kainą. Sodmenys yra lyg daigai, tai didesnių augalų mėgėjams, gal reiktų kito pasirinkimo. Bet visi augalai man yra prigiję.

 • Eglė
  Atsakyti

  Na bent man dar labai patinka pas Sigridą Urbienę😊 http://www.naudingiaugalai.lt

  • geliuupe
   Atsakyti

   Bene didžiausias mėtų pasirinkimas Lietuvoje ir ne tik 🙂

 • Rūta
  Atsakyti

  Nelabai tikslu užvadinti straipsnį “Geriausi”, kai didžioji dalis iš tikro geriausiųjų Lietuvoje liko net nepaminėti.

  Linkiu apsilankyti pas daugiau augintojų, jog pajustumėte skirtumus 🙂

  Reklaminis straipsnis ir tiek.

  • geliuupe
   Atsakyti

   Matote geriausi iš tikrųjų labai subjektyvus vertinimas ir tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus patirties. Kiekvienas turime savo geriausius, ar ne taip? O už reklaminius straipsnius dabar tik Lidlas moka jauniesiems sodininkams, o čia mano asmeninės rekomendacijos ir tegu kas pabando paneigt, kad šie augintojai nenusipelno būti tarp geriausių 🙂 O jei turite savo rekomendacijų, prašom, rašykite.

 • Eglė
  Atsakyti

  Darius ir Naudingi augalai bazuojasi Kauno raj Lapėse, tad važiuojant atsiimti gyvai verta prasisukti pas abu augintojus. Augalai puikūs!

  • geliuupe
   Atsakyti

   Esu pirkus augalų, kurie tikrai mane domino pas juos – pas Darių įsigijau retesniu baptisijų, pas Sigridą – mėtų. Neturiu nusiskundimų.

 • Monika
  Atsakyti

  Dar liko nepaminėti http://www.vysniauskugeles.lt iš Raseinių rajono su didele viendienių ir flioksų kolekcija. Angelina, o ar rožes savo ūkiui taip pat pirkote iš Sibirkos rožyno, pvz. Koko Loko?

  • geliuupe
   Atsakyti

   Koko Loko Sibirka neaugina nors ir buvo bandę, kadangi ji priklauso šiek tiek šiltesnei rožių grupei ir imlesnė ligoms. Aš taip pat pastebėjau kad ji prasčiau auga nei kitos.

 • Jūratė
  Atsakyti

  Aš ir buvau užklydusi kelis kartus pas Janiną. Kai pamačiau pirmą kartą jos kuriamą grožį – net kvapą atėmė. Tiesą sakant vaikštant po jos ir jos sūnaus gėlių laukus jautiesi kaip nuostabiausiame botanikos sode. Bet tokiame šiltame, jaukiame – ne taip kaip miestų botanikos sodai. Ore tiesiog tvyro nenupasakojamai jauki atmosfera.

 • Jūratė
  Atsakyti

  Gal galit rekomenduoti kur įsigyti ir kokias hortenzijas (jeigu auginate)? Kurios labiau tinka skynimui?

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt