Jurginų saugojimas ir sodinimas

Jurginus auginame jau penkerius metus, pradedant nuo mėgėjiško pasibandymo nuo 30 kelmų ir dabar jau auginant apie 3000 kelmų. Norime pasidalinti patirtimi, ką daryti ir ko nedaryti auginant jurginus.

Augimo sąlygos

Mūsų jurginai auga molingoje žemėje, kuri vietomis yra labai sunki. Problemų auginant tokioje žemėje gali iškilti lietingais metais, kaip tai buvo 2017-aisiais, kai visą vasarą lijo. Tokiu atveju daug jurginų supuvo. Tačiau galime pasakyti, kad jurginas yra viena populiariausiai auginamų gėlių Lietuvoje ir jie gerai auga tiek priesmėlio, tiek priemolio dirvose.

Jurginų sodinimas

Jurginus sodiname per Jurgines, ty apie balandžio 23 dieną. Žemė tuo metu jau būna pakankamai įšilusi. Sodinti anksčiau yra augintojo rizika, nes anksti išlindus ūgliams ir gavus vėlyvų šalnų, ūgliai gali nušalti ir nebeatsprogti.

Sodinti geriausia yra gerai išpurentoje dirvoje. Aukštaūgius jurginus reiktų sodinti rečiau, mažesnius tankiau. Mažiausias atstumas tarp gumbelių yra 40 cm. Duobes reikia kasti per kastuvo lopetos aukštį, į ją įterpti kompleksinių trąšų (geriausiai NPK santykis turėtų būti 20-20-20). Trąšas reikia permaišyti su truputį žemės ir įdėti gumbelį kakleliu į viršų. Gumbelį reikia užpilti žeme, kad virš kaklelio būtų apie 10 cm žemės. Pasodinus jurginų nelieti, nebent žemė yra visiškai sausa.

Jurginų laistymas

Laistyti pradėti tik tuomet kai gumbai išleidžia pirmus kelis lapus. Normaliomis sąlygomis jurginai yra nejautrūs trumpiems drėgmės trūkumams, tačiau paskutinių poros sausringų metų patirtis parodė, kad reguliarus laistymas esant sausrai padeda žymiai geriau vystytis jurginų kelmams, taip pat, žinoma, turi įtakos žaliosios masės vystymuisi ir žydėjimui.

Tręšimas

Sezono metu įterpus trąšų prieš sodinimą, jurginų netręšiame.

Kasimas

Jurginai Lietuvoje nežiemoja, todėl po to kai rudeninė šalna nušaldo visiškai jurginų lapus, po savaitės ar dviejų juos reikia nukasti.

Pirmiausia reikia nupjauti stiebus, paliekant 5-10 cm aukščio stiebą.

Kasimas vyksta rankomis, geriausia su sodo šakėmis,  atsargiai iškasant kelmą iš žemės. Kelmas per sezoną bus gerokai paaugęs, todėl kasti reikia šiek tiek tolėliau nuo pagrindinio jurgino stiebo.

Atsargiai nupurčius žemes, jurginus bent savaitei reikia sunešti į sausą ir vėsią patalpą – pavyzdžiui garažą ir leisti šaknims apdžiūti. Geriausia džiovinant šaknis apversti aukštyn kojomis, kad iš stiebo pasišalintų perteklinė drėgmė. Patalpa neturi būti per šilta, kitu atveju jurginai pradės iš naujo leisti stiebus.

Jurginų paruošimas žiemojimui

Nukračius nusausėjusių žemių perteklių nuo jurginų jie dažniausiai dedami į atviras orui pralaidžias dėžes ir sunešamos į žiemojimo patalpą. Prieš tai galima apkarpyti nulaužtas šaknis, arba plonesnes nei pieštuko storis. Neverta saugoti nulūžusių šaknų, kurios neturi dalies kaklelio su pumpuru, nes iš jų niekas neišaugs.

Žiemojimo patalpa

Žiemojimui ideali patalpa yra rūsys, tačiau dažnai rūsiai būna dviejų tipų – sausi ir šilti, arba drėgni. Geriausios sąlygos yra 4-7 laipsniai šilumos, drėgnumas 70-80 proc.

Esant šaltam ir drėgnam rūsiui jurginai gali pelyti ir pradėti pūti, esant sausam ir šiltam rūsiui jurginai gali perdžiūti ir neatsprogti. Tačiau gąsdintis labai nereikėtų, kai kuriuose patalpose jurginus žmonės tiesiog numeta ir palieka ir viskas išžiemoja puikiai, o kai kuriose patalpose kaip mūsų, mes du metus ieškojom tinkamo būdo laikyti jurginus ir jį radome 🙂

Drėgmei matuoti yra visokie matuokliai, juos galite rasto sodo parduotuvėse, o drėgmės lygiui palaikyti galima įsigyti ir drėgmės surinkėjus. Jei rūsys per sausas, galima jurginus apipilti vos vos drėgnomis durpėmis ir kaskart per žiemą jas padrėkinti.

Tačiau visada primenu, kad jurginų kaina palyginti nėra tokia didelė, kad įsigyti juos tik metams ir nevargti su žiemojimo ypatumais 🙂

Čia rasite pilną straipsnį kaip žiemoja mūsų jurginai.

Jurginų dalijimas

Prieš sodinimą išnešus jurginus iš rūsio, didelius kelmus verta padalyti nes pasodinus didelį kelmą yra tikimybė, kad senos šaknys pradės pūti, o naujos mažiau turės vietos skverbtis.

Jurginų dalijimas reikalauja praktikos ir gerų aštrių įrankių. Visų pirma reikia išmokti pastebėti miegančius pumpurus. Pastebėjus pumpurą reikia skelti dalį kaklelio su tuo pumpuru ir šaknimis, kurios yra prikibusios prie tos kaklelio dalies. Iš vieno kelmo priklausomai nuo veislės galima išgauti nuo kelių iki keliolikos sodmenų. Žinoma, tai priklausys nuo įgudimo.

Jurginų ligos

Jurginai gali sirgti įvairiomis virusinėmis ir bakterinėmis ligomis. Pastebėjus ligotą augalą, mes jį sudeginame, nes yra didelė tikimybė, kad jis gali apkrėsti ir kitus jurginus. Todėl patartina sodinti jurginus kiekvienais metais vis kitoje vietoje. Dažniausi ligų požymiai – augalas neauga, lapai raukšlėjasi, nusėti dėmėmis (DMV virusas). Taip pat iškasus kelmą gali matytis vienoje vietoje begalė naujų pumpurų ir iš jų augančių stiebelių, lyg būtų sulipę vienoje vietoje – tai bakterinis vėžys. Tai yra labai abstraktūs ligų apibūdinimai, kiekvieną atvejį reiktų nagrinėti atskirai, tačiau geriausia tokius jurginus naikinti, kad jie nepažeistų visos jurginų kolekcijos.

Kenkėjai

Žiedus gali pulti tripsai. Tai smulkūs skraidantys vabalėliai, kurie mėgsta įsikuisti riebiuose žiedų pataluose ir juos čiulpti. Akivaizdžios žalos jie dažniausiai nedaro, tačiau jei matote, kad žiedai yra jų veikiami ir tai jums nepatinka, patartume juos kas savaitę nupurkšti tokiais natūraliais koncentratais, kurie padarytų augalą ,,neskanų”. Vienas iš būdų citrusinių vaisių koncentratas:

 • į stiklainį pridėti citrinų ar greifrutų žievių ir užpilti vandeniu. Parą palaukti ir purkšti nukoštu vandeniu augalus. Tai kartoti kas savaitę.

Purkšti pesticidais nepatariame dėl kelių priežasčių:

 • žudote ir  geruosius vabzdžius, kurie ėda kenkėjus jūsų sode.
 • dažniausiai chemija nėra draugiška ir pačiam žmogui, ypač jei Jūs, ar jūsų vaikai vėliau tas gėles čiupinės.
 • po purškimo augalo žiedai gali patapti nebedekoratyvūs.
 • joks vabzdys dar nenužudė jurgino 🙂
Showing 4 comments
 • Julija
  Atsakyti

  Sveiki, ar išnešate gumbus prieš sodinimą kuriam laikui į šviesą, kad išleistų ūglius? Ar išdygsta ir be to?

  • geliuupe
   Atsakyti

   Išdygsta ir be to 🙂

 • Loreta
  Atsakyti

  Sveiki, minite trąšas NPK 20-20-20. Gal galite pasakyti kaip vadinasi trąšos?

  • geliuupe
   Atsakyti

   Mes dabar naudojame gelines SOLDENSO 20-20-20

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
0
  0
  Jūsų krepšelis
  Jūsų krepšelis tuščias
   Skaičiuoti pristatymo kainą