Prisipažinsiu, jurginus auginame jau gerus trejus metus profesionaliai skynimui ir dideliame plote nuo tada kai išmokome kaip reikia išlaikyti jurginų gumbus su mažiausiais nuostoliais.
Pradėsiu iš toli, nes, manau, kad šioje vietoje yra dar ne vienas augintojas mėgėjas, kuris pasakys – o kas čia tokio, iškasu kelmiuką, nunešu į rūsį ir ten palieku, ir viskas tvarkoje! Tai jeigu taip iš tikrųjų yra, šis straipsnis turbūt jums bus nevertingas nes jame apžvelgsiu būtent situacijas, kai jurginus nepavyksta gerai išlaikyti, jie pūna arba džiūna ir žūsta.
Kas gali įtakoti jurginų laikymosi per žiemą gerovę?
Taigi turime pripažinti, kad kiekvienais metais jurginų veislių yra išvedama vis daugiau, įvairiose pasaulio vietose. Kur link suku? Skirtingos jurginų veislės auga skirtingai, augina skirtingos formos ir storio šaknis, kurios skirtingai reaguoja į tam tikras mikroklimato sąlygas. Tos sąlygos yra sausra, drėgmė, pakankamų mikroelementų dirvoje nebuvimas. Kartais vienos veislės užaugina didelius šaknų kelmus, kartais visus mažyčius nors auga tose pačiose sąlygose. Taigi kartais, kaip gerai jurginų gumbai laikysis per žiemą priklauso ir nuo genetikos ir nuo saugojimo aplinkos mikroklimato santykio.
Tačiau dar vienas dalykas nuo kurio priklauso kaip jurginų šaknys laikysis saugykloje yra kiek laiko šaknys turėjo augti lauke. Jei sezono metu gumbai stresavo ir lėtai auginosi naujas šaknis arba labai anksti nušalo, tos šaknys nebus stipriai subrendusios ir greičiau džius. Todėl patartina nušalus jurginus dar pora savaičių jų nepjauti ir leisti dar pabręsti žemėje.
Jurginų kasimas
Kasant jurginus dalį darbo galima padaryti iškart norint,greičiau paruošti jurginus saugojimui. Iškasus jurginus reiktų atkreipti dėmesį ar yra daug žemės ant jurginų šaknų, ar jos lengvai kratosi. Jei taip, jurginus reiktų atsargiai nukratyti jau kasant. Jei jūsų žemė priesmėlis, tikėtina, jurginai gražiai nusikratys ir atsivers visas jurgino kelmo vaizdas kur aiškiai matysite jurgino stiebą, kaklelį, ir bulvytes, net būsimų metų pumpurus esančius ant kaklelio. Tokiu atveju galite tiesiog peršokti į straipsnio vietą Jurginai saugykloje.
Jei kasant jurginus žemės prie kelmo yra stipriai prilipusios, nes jurginai augo stipriame priemolyje, jurginus rekomenduojame plauti dėl keletos priežasčių:
- Pirmoji, nuplovus jurginus pasišalina tikrai nemažai žemių ir taip sutaupoma vietos jurginų saugykloje.
- Nuplovus, pavasarį bus žymiau lengviau matyti kurioje vietoje reikia skaldyti jurginų gumbus.
- Trečia, jei jūsų saugykla yra pakankamai drėgna, vėsi ir neventiliuojama (drėgnumas dažnai gali viršyti 90 proc, temperatūra nukrenta iki 2-3 laipsnių), yra didžiulė tikimybė, kad jūsų jurginai supus.
- Jei jurginus saugosite pirmą kartą, reiktų eksperimentuoti ir dalį jurginų nuplauti, dalį palikti su žemėmis.
Plovimui reiktų pasitelkti įrankius priklausomai kaip stipriai apkibę jurginai žemėmis. Geriausia, kad vanduo būtų su spaudimu, ne per dideliu, nes jurginų odelė yra plona ir gali greit būti pažeista. Mes dažniausiai testą darom ant savo rankų odos, jei vandens srovė yra ne per stipri rankai, nebus per stipri ir jurginui. Iš krūmo pašalinama kiek įmanoma daugiau žemių ir jie paliekami džiovintis.
Jurginų džiovinimas
Tiek nuplovus jurginus, tiek palikus su žemėmis, juos reiktų padžiovinti. Prieš džiovinant būtų gerai jau nukarpyti žaliuosius stiebus ir idealiai šonines šakneles, taip jurginai džius greičiau. Nuplautus jurginus reiktų džiovinti dieną idealiai ant saulės, jei jos nėra, garaže, šiltnamyje ar kitoje apsaugotoje nuo drėgmės vietoje. Reiktų atkreipti dėmesį, kad jurginų šaknys nepakenčia jokio šalčio, todėl jei yra grėsmė šalčiui, reiktų juos apsaugoti. Džiovinant jurginus galima naudoti ir oro ventiliatorių arba oro sausintuvą, taip jurginai džiūna trumpiau.
Džiovinant su žemėmis reiktų džiovinti šiek tiek ilgiau leidžiant kuo ilgiau pradžiūti žemėms. Jurginų stiebus taip pat būtina apkarpyti.
Nuplovus jurginus reiktų dar kartą patrumpinti stiebą, kad minkštosios stiebo dalies neliktų, nes tai yra šaltinis puviniui.
Mes iš rudens apkarpome visas nulūžusias ir silpnas šakneles, kurios yra plonesnės už pieštuką, nes jos yra bevertės ir taip pat gali būti šaltinis pelėsiui ar puviniui, ypač jei saugykla drėgna kaip pas mus. Tačiau tai nėra būtina.
Ligų prevencija ir kontrolė
Jurginai serga įvairiomis bakterinėmis ir virusinėmis ligomis. Labiausiai palitusi ir visų augintojų siaubas yra Crown gall arba Leaf gall. Tai bakterinė liga, kuri formuoja deformacijas arba ant jurgino šaknies arba ant karūnėlės, kur išauga stiebai. Neplaunant jurginų, dažnai liga gali likti nepastebėta. Liga plinta lėtai per pjūvius tiek šaknies, tiek žaliosios dalies, tiek žemėje.Liga plačiai papiltusi pas olandų augintojus, akivaizdu dėl to, kad kontrolė sudėtinga.
Ši liga greičiausiai gali būti pastebėta visur, nes ne visi augintojai ją pastebi.
Prevencinės priemonės dėl Leaf gall arba Crown gall:
- Pastebėjus ligotą kelmą išmesti arba sudeginti. Nemesti į kompostinę kur galėtų vėl atkeliauti į žemę.
- Nuplautas žemes geriausia vežti taip pat ne į tą pačią dirvą.
- Pjaustant jurginus reguliariai pamerkti įrankius į 10 proc vandens ir peroksido tirpalą.
- Jei įmanoma keisti jurginų sodinimo vietą. Jei liga stipriai paplitus nesodinti jurginų toje vietoje kelis metus.
- Rinktis patikimus augintojus
Kita plačiai paplitusi liga yra puvinys. Nuplovus jurginus aiškiai matosi ar jurginas yra papuvęs. Dažniausiai liga plinta arba per stiebą, arba pūna senoji motininė šaknis (panašiai kaip bulvių). Puvinys dažniausiai atsiranda dėl perteklinės drėgmės dirvoje. Nepašalinus puvinio, jurginas gali supūti iš vidaus, arba supūti dirvoje sekančiais metais. Tačiau puvinį galima panaikinti.
Prevencinės priemonės dėl jurginų puvinio:
- Nukirpus stiebą ir pastebėjus jo viduryje puvinį, išgremžti puvinio vietas iki sveikos dalies.
- Jei pastebėjote supuvusią bulvę ją pašalinti iki sveikosios vietos.
- Jei matote, kad puvinys tęsiasi giliai kere, jį skelti ir pašalinti puvinį iš kero vidaus. Dažniausiai tai reiškia viso jurgino kero padalinimą.
- Šiek tiek pakirpti jurginų bulvių galiukus ir apžiūrėti ar nėra puvinio ten. Kartais išoriškai puvinio gali nesimatyti bet pakirpus galima pastebėti,
- Apžiūrėti ar motininė šaknis dar gyvybinga ir nepūnanti. Jei motininė šanis labai tamsi ir yra puvinio pėdsakai, ją pašalinti.
- Puvinio vietas dezinfekuoti medžio anglimi arba cinamonu.
Jurginai saugykloje
Apdžiuvus jurginams jurginai kraunami į gerą ventiliaciją turinčias dėžes.
Mes krauname dėžes viena ant kitos, nes rūsyje užtikrinama gera ventiliacija ventiliatoriaus pagalba. Kitu atveju galima naudoti stelažus ir krauti dėžes viena šalia kitos. Saugykloje naudojame drėgmės reguliatorių ir jį iškart įjungiame nes perteklinės drėgmės iš rudens visada yra. Nustatome, kad būtų palaikoma 80 proc drėgmė ir 3-7 laipsnių temperatūra. Saugykloje temperatūra neturėtų nukristi iki minusinės temperatūros, jei rizika yra, galima įjungti šildytuvą ir stebėti temperatūrą.
Žiemos mėnesiais jurginai saugykloje turėtų būti tikrinami pagal poreikį bet ne rečiau nei kartą į mėnesį. Jei tai pirmieji metai saugykloje, verta tikrinti ir kas savaitę. Tikrinama ar pakankama drėgmė, ar ne per drėgna ir ne per sausa, ar yra pakankama temperatūra. Matavimo prietaisais galima pasitikėti, tačiau verta ir atkreipti į pačias jurginų šaknis. Jei jos sparčiai vytyja, patalpoje per sausa, jei atsiranda pelėsis – per šalta ir per drėgna.
Sausas ir šiltas rūsys – ką daryti? Jei rūsys per šiltas verta į jį įleisti šalto oro kiek įmanoma dažniau, galbūt verta įrengti ir oro kondicionierių.
Kaip išsaugoti labai mažas šaknis arba skaldytus kelmus?
Yra dar vienas jurginų saugojimo būdas, kurį kartais naudojame, jei matome, kad jurginus reikia skaldyti iš rudens arba veislė yra kaprizinga ir sunkiai žiemoja. Šį būdą gali pamėginti ir žmonės turintys sausą rūsį, ty jurginų šaknų saugojimas vermikulite. Vermikulitas yra organinė neusyranti mineralinė medžiaga turinti fungicidinių savybių gerai absorbuojanti perteklinę drėgmę ir išlaikanti ją savyje. Taip pat tai yra sąlyginai brangi medžiaga, todėl jurginus reiktų skaldyti norint laikyti joje, kad dėžėje būtų galima sutalpinti jurginus kuo talpiau.
Taigi imama sandari dėžė, pilamas sluoksnis vermikulito, dėliojamos šaknys, geriausiai neglaudžiant viens šalia kitos, vėl pilamas sluoksnis vermikulitas ir taip sluoksniuojama visa dėžė. Dėžė uždengiama ir paliekama saugykloje. Verta patikrinti, ar šaknys nepelyja po mėnesio. Sekančiais metais nepatarčiau naudoti to paties vermikulito dėl ligų plitimo pavojaus. Geriau nusipirkti naujo. Senąjį vermikulitą galima naudoti sėjant vienmetes ar daugiametes gėles (tai galite pamatyti kitam mūsų kurse) arba tiesiog išbarstyti žemėje, kurioje neaugs jurginai. Vermikulitas suteiks žemei purumo. Tai yra gan brangus saugojimo būdas, todėl jūsų teisė rinktis kuris saugojimo būdas yra jums priimtinesnis.
Kai kurie užsienio augintojai užpila šaknis kedro pjuvenomis, nes jos turi panašų poveikį kaip ir vermikulitas ty turi fungicidinių savybių ir absorbuoja drėgmę.
Kiti jurginų saugojimo būdai
Ar esu išbandžius kitokius saugojimo būdus? Taip, bet deja nesėkmingai. Esu sukus jurginus į polietileninę plėvelę (kai dar turėjome labai mažai jurginų), pylus durpėmis, perlitu. Tačiau tai netiko mūsų saugyklai.Labai svarbu priimant sprendimus įsivertinti kokia jūsų saugykla. Šis straipsnis labiau orientuotas į drėgną saugyklą kai būtinas drėgmės ir temperatūros kontroliavimas, manau yra visos sėkmės garantas. Nei jei jūsų saugykla yra sausa ir šilta, nuostolių taip pat bus, todėl reikia atitinkamai imtis priemonių, būtina kontroliuoti drėgmę ir temperatūrą (80 proc drėgmė, +3+7 laipsniai temp.)
Jei norite pirmieji įsigyti jurginų gumbų iš mūsų ūkio, prenumeruokite mūsų naujienlaiškį. Bendrą straipsnį apie jurginų auginimą galite rasti čia.
Koks puikus straipsnis!
Klausimų, kaip geriau išlaikyti nebeliko! 🙂
Man pernai turint kelias šaknis pavyko išsaugoti sukant suskaidytas šaknis į plėvelę. Tokį mažą kiekį auginant tikrai smagus būdas, kitais būdais mūsų patalpoje nesilaikė, sudžiūvo.
Vat būtent – skirtingoms patalpoms reikia ieškoti skirtingų būdų 🙂 esu vyniojus pačioje pradžioje į plėvelę, bet pas mus supuvo tuomet 🙂 tai šis metodas labiausiai tinkamas sausiems šiltiems rūsiams turbūt.
Sveiki,
o jei žemaūgiai jurginai auginami vazone,ar neužtektų vazoną žiemai įnešti į šiltesnę patalpą ir neiškasinėti?Ar būtina iškasti ir šaknis laikyti be žemių?
Galima įnešti, tik reikia laikytis panašių temperatūros reikalavimų kaip ir saugant be žemių, t.y laikyt pakankamai vėsiai.