Straipsnį apie augalų sėją išskaidysiu į kelias dalis, nes tai yra labai plati tema. Šįkart apie vienmečius augalus, vėliau apie daugiamečius.
Vienmetes gėles galima suskirstyti į dvi kategorijas, vėsų klimatą dievinančias ir jų nekenčiančias. Iki tol kol nežinojau apie šį skirstymą, maniau, kad visos vienmetės turi būti išsodinamos tik po paskutinės šalnos. Vėliau, kai drąsiai balandį išsodindavau gėles į dirvą, kai kurie aplinkiniai tik sukiodavo pirštą prie smilkinio, nes kai kurios naktys būdavo vis dar su gruodu. Trys metai tokios praktikos ir aš niekada nenušaldžiau jokio augalo (nebent per neatsakingumą:).
Tačiau kada sėti vienas ar kitas, prieš tai reikia atsakyti į klausimą, kada jūsų regione kanda paskutinė šalna? Žinant apytikslę datą (pas mus ji būna gegužės 20 d), galima atsiskaičiuoti kada galima sėti augalus.
Vėsaus klimato vienmetės
Vėsų klimatą mėgstančios vienmetės, net maži jų daigai, gali pakelti nedidelę minusinę temperatūrą (garantuotai iki -3 C), jas sunkiau pakanda pirmosios rudeninės šalnos. Tokius augalus galima sėti drąsiai 2-3 mėnėsius prieš paskutinę šalną ir išsodinti mėnesį prieš paskutinę šalną. Tokie augalai dažniausiai mėgsta nedidelę temperatūrą ir dygimo metu, todėl pašvietus pirmai skaisčiai pavasario saulei, juos galima sėti ir balkone ar šiltnamyje. Nuo to jiems bus tik geriau, jie augs tvirtesni ir labiau užgrūdinti. Prie tokių augalų galima priskirti ir dvimečius augalus, tokius kaip rusmenės ar šiurpiniai gvazdikai.
Populiariaus vėsaus klimato vienmečiai augalai: žioveiniai, rugiagėlės, agrostemma, šlamučiai, kiaušininiai lagūrai, amiai, žvaigždūnės, cėrintės, patagoninės verbenos, bergamotė, dekoratyvinės morkos, pelėžirniai, eustomos, čiužutė, medetkos, meksikiniai žydrūniai, tabakas, sraigūnės, monarda, gaivenis, juodgrūdė, putoklis.
Karštą klimatą mėgstančios vienmetės gėlės
Nemažai vienmečių gėlių yra mėgstančios šiltą ar netgi karštą klimatą savo augimo metu . Tai reiškia, kad su jomis reikia elgtis it su princesėmis, neskubėti jų sėti, nes jos sunkiais pakęs bet kokį temperatūrų svyravimą. Tokios gėlės dažniausiai mėgsta ,,įmerkti” savo kojas į jau šiltą dirvožemį (apie 20 C), todėl sėti juos reiktų mėnesį iki paskutinės šalnos ir išsodinti tik kai dirva yra įšilus.
Šaltukui neatsparios vienmetės gėlės: serenčiai, gvaizdūnės, burnočiai, gomfrenos, celiozijos, saulėgrąžos, astrai, kosmėjos, kleomės, craspedia, kermėkai.
Tie patys atsparumo principai beje galioja ir daržovėms. Šalčiui atsparūs – morkos, porai, kopūstai, neatsparūs – pomidorai, paprikos ir t.t.
Sėjos grafiko nustatymas
Laikytis sėjimo pagal išsodinimo datą yra labai svarbu nes per ilgai laikyti sėjinukus vazone ar daigyklose yra kenksminga, jie gali ištysti, sustresuoti ir suskubti žydėti, nepasiekti savo natūralaus aukščio arba paprasčiausiai žūti.
Reikia atkreipti dėmesį, kad sėjos grafiką gali koreguoti kaip ilgai augalas dygsta ir kaip greitai jis vegetuoja. Pavyzdžiui eustomas reiktų sėti gruodį, kad būtų galima jas išsodinti balandį, tai ilgos vegetacijos augalas.
Vegetacijos laikas apibrėžia laiką, nuo sėjos iki gėlės žiedo (daržovėms iki derliaus). Angliškai tai yra vadinama maturity days. Amerikiečių puslapyje johnnyseeds.com/ prie ieškomo augalo galite rasti pilną informaciją kada sėti ir kokia yra vegetacijos trukmė. Taigi žinant augalo vegetacijos trukmę, apytikslę paskutinę šalnos datą ir augalo polinkį į šiltą ar šaltą klimatą, galima susidaryti sėjos grafiką, kurio pavyzdį galite rasti čia
Norint gauti priminimus apie mūsų tinklaraščio įrašus ir kitas ūkio naujienas, prašome prenumeruoti mūsų naujienlaiškį.
Ačiū!
Sveiki,
O kaip žinoti, ar gėlė iš šaltą ar karštą klimatą mėgstančių? Gal yra kur informacijos daugiau? Pavyzdžiui rožūnės, aguonos.
Nors apie aguonas kitas klausimas, jas kaip ir geriau sėti tiesiai į augimo vietą, bet tą vietą mano atveju supa daugiamečiai augalai, ir gaunasi, kad daugeliai gauna mažai saulytės, užauga laibi ir neatitinkavaizdo ant pakelio. Gal turite kokių patarimų aguonų sėjimo klausimu.
Iš anksto dėkoju.
Sveiki, paskaitykite čia https://www.geliuupe.lt/kada-seti-vienmetes-geles/, o aguonas geriausia sėti iš rudens tiesiai į dirvą.