Nedažnas pradedantis sodininkas pagalvoja, kad pigiausias būdas apželdinti savo sodybą yra užsiauginti daugiametes gėles patiems. Tai gali būti tiesa, jei, pirma, turite tam laiko kievieną dieną, antra, turite pakankamais vietos ir labai šviesią bei šiltą patalpą, turite daiginimo įgūdžius. Daiginimo įgūdžius galima įgyti, tačiau bandant aklai yra didelė tikimybė, kad gali ir nepavykti.
Taigi šįkart tema apie tai, kokias žinias reikia turėti daiginant daugiamečius augalus ir kaip padaryti kuo mažiau klaidų.
Kiekvienas augalas turi savas taisykles
Daiginant daugiamečius, kaip ir vienmečius beje, galioja taisyklės:
- ar sėklas reikia mirkyti?
- ar sėklas reikia stratifikuoti?
- ar sėklas reikia užberti?
- daiginimo temperatūra?
Kai įsigiju naujo ir nebandyto augalo sėklų, remiuosi pardavėjo informacija arba įvairiomis duomenų bazėmis. Duomenų bazės kuriomis naudojuosi:
- www.jelitto.com – kadangi dažnai iš jų perku sėklas, šalia augalo jie pateikia detalius aprašymus kaip daiginti.
- https://onrockgarden.com/ – labai didelis augalų katalogas su trumpais aprašymais kaip daiginti.
- https://tomclothier.hort.net– aiški ir konkreti augalų duomenų bazė su daiginimo instrukcija.
Taigi pabandykime susirasti norimo augalo daiginimo instrukciją ir ją ,,perskaityti”.
Sakykim, norime išsidaiginti levandas. Ant sėklų pakelio arba internete susiraskite lotynišką augalo pavadinimą. Lotyniškas pavadinimas tai universalus augalo pavadinimas kuris egzistuoja visose šalyse augalų pasaulyje. Taigi tikroji levanda – ,,Lavandula angustifolia”. Nueikite į duomenų bazę ir paieškokite šio pavadinimo. Randame tokį užrašą:
Lavandula angustifolia , laciniata, latifolia, and stoechas, Sow at 20ºC (68ºF), if no germination in 3-4 wks, move to -4 to +4ºC (24-39ºF) for 2-4 wks
Taigi rašoma, kad sėti 20ºC temperatūroje, jei per 3-4 savaites nesudygsta, perkelti į aplinką, kur temperatūra yra tarp -4 ir +4 ºC. Jei nerašoma, ar sėklas užberti ar ne, vadovaujuos tokia taisykle – jei sėklos smulkios, jų neužberiu tiesiog įspaudžiu, jei sėklos stambios, užberiu tiek žemės, ant viršaus kokio storio yra sėkla.
Šioje vietoje supažindinsiu jus su nauja sąvoka – stratifikavimu, nes sėklų daiginimas -4 ir +4 ºC kaip kad nurodyta pavyzdinėje instrukcijoje šiuo atveju ir yra stratifikacija.
Sėklų stratifikavimas
Sėklų stratifikavimas yra tam tikrų sąlygų suteikimas sėklos daigumui pažadinti. Dažniausiai tai natūralių gamtos ciklų temperatūrų svyravymų atkartojimas. Kadangi kiekvienais metais išdaiginame nemažai naujų daugiamečių augalų, esu susidariusi įspūdį, kurie augalai reikalauja stratifikacijos. Dažniausiai tai būna augalai, kurių sėklų daigumas būna labai trumpas, arba kurių sėklų luobelė yra labai kieta ir stora, arba tie, kurie subrandina sėklas vėlai ir tie, kurie natūraliai sudygsta tik vėlų pavasarį ar vasarą.
Tuos augalu kurių sėklų daigumas yra trumpas būtų idealiausia sėti vos jiems subrandinus sėklas, arba jei tai pirktinės sėklos – iš karto po pirkimo arba iš rudens, į vazonėlius ar daigyklas ir pastatyti juos apsaugotoje nuo tiesioginės saulės ir pelių vietoje. Taip taip, pelės dažnai mėgsta pasmagūriauti, ir pavasarį galite rasti tik išraustą vazonėlį.
Trumpo daigumo augalai (tie kurie spėja išbarstyti sėklas ir sudygti tais pačiais metais)- sinavadai, dauguma zundų (išskyrus Eryngium planum), burbuliai, aguonaičiai (lot. meconopsis), vingiriai, šilagėlės ir tt, angelica gigas, pimpinella ir tt.
Šiuo atveju stratifikacija vyksta savaime – pasėtos sėklos praeina natūralų gamtos ciklą, yra veikiamos rudens, žiemos ir pavasario temperatūrų, kurios keičiasi pamažu, ką sunkiai būtų galima atkartoti patalpoje. Taipogi toks ciklas būtinas sėkloms, kurios turi stiprią luobelę – jį yra suardoma esant šalčiams ir vėliau sniegui tirpstant pakankamas drėgmės kiekis įsiterpia po luobele, kad sėklos daigumas būtų pažadintas.
Augalai turintys tvirtas luobeles – bijūnai, heleborai, trilapė draika, įvairios medžių ir krūmų sėklos, astrancijos, gencijonai.
Daugumai kitų augalų pakanka pakanka trumpos stratifikacijos – tiesiog staigaus temperatūrų svyravimų, ty iš kambario temperatūros pakeisti į -4 +4 ºC.
Populiariausi augalai, kuriems reikalinga trumpa, 2-4 savaičių stratifikacija: levandos, patagoninės verbenos, klemaliai, pentiniai, amsonia, stipa, vingiriai, miskantai ir t.t.
Kaip stratifikuoti sėklas namie?
Dažniausiai sėklas stratifikuoju taip:
- imu popierinę servetėlę ir vos vos ją sudrėkinu tiesiog lyg nusišluotyčiau drėgnas rankas į ją.
- išdėlioju sėklas ant servetėlės
- ją sulankstau, įkišu į nepralaidų orui maišelį (styginį maišelį)
- padedu į šaldytuvo apatinį stalčių 2-4 savaitėms arba tiek kiek reikia tam augalui pagal daiginimo instrukciją.
- vietoj servetėlės visgi labiau patarčiau naudoti sudrėkintą agrovermikulitą (mineralas, kuris taip pat gerai absorbuoja drėgmę, galima rasti kiekviename sodo centre), ypač ilgesnei stratifikacijai, nes servetelėje sėklos gali pradėti pelyti.
Jei sėkla yra didelė su stora luobele, ją galima patrinti su švitriniu popieriumi (tai vadinama skarifikacija), pamirkyti šiltame vandenyje (termose) kelias valandas ir tuomet stratifikuoti – tai elgiamasi su bijūno arba heleborų sėklomis.
Karts nuo karto, ypač po antrosios stratifikacijos savaitės sėklas reikia patikrinti ar nepelyja ir ar nepradeda dygti. Pastebėjus šakneles, nelaukti ir sėti.
Kaip sėklas straifikuoti lauke?
Daliai augalų sėklų gali nepakakti tiesiog 2 savaičių stratifikacijos, ir joms išdaiginti reikia praeiti vasaros/rudens/žiemos/pavasario ciklą. Todėl jei sėklas jau turite ir šiuo metu yra žiema ir turite būtent tokio problematinio augalo sėklas, sėkite šia tvarka:
Pasėkite sėklas į indelį, viršų žemės užberiant plonu sluoksniu vermikulito (3-5mm). Uždenkite polietininiu maišeliu ir 3 -4savaites laikykite namie, kambario temperatūroje šilčiausioje vietoje.
Praėjus 3-4 savaitėms, atidenkite išneškite į lauką. Geriausia, kai lauke +4 ir žemesnė temperatūra. Jei yra sniego, nuimkite pl
Išneškite į lauką ir užberkite sniegu, uždėkite tinklelį nuo pelių.
PATARIMAS: sėkite į 5 l vandens butelius, nupjovę viršų ir pradūrę skyles indo apačioje. Išnešę į lauką pritvirtinkite virsutinę dalį. Kaklelį palikite atvirą. Taip išlaikysite drėgmę ir kartu apsaugosite nuo pelių.
Sekantis ir paskutinis įrašas bus apie daiginimo sąlygų sudarymą namuose ar kitoje patalpoje.
Ačiū labai.
💚🌱
Esate auginusi angelica giga? Ar ji pas mus daugiametė?
Ji dvimetė. Auginsime šiemet. Šiaip kiek teko skaityti ji labai ,,savo elgesiu” panaši į Pimpinella. Geriausia sėti kuo šviežesnes sėklas.
Ačiū labai už tokį informatyvų straipsniuką 🤍. Gal kartais teko iš sėklų užsiauginti eremūrą? Ant pakučio rašo, kad mirkyti 23 laipsnių temperatūroje 4 savaites. Ką reiškia mirkyti.. Tiesiog užpilti vandeniu ir palikt 4 savaitėm? 🙄
Auginusi esu, tačiau senokai. Tačiau pas mus emerūrai neauga, per sunki žemė ir per daug vėjuota vėtovė. Prieš sėjannt mirkoma dažniausiai vieną parą, po to stratifikuojama.
Na man kol kas visa tai skamba kaip rocket science 🙂 Pernai tiesiog kai kurias sėklas su pakučiais laikiau šaldytuve (kurias reik stratifikuoti). Didžioji dalis puikiai sudygo. Tačiau buvo keletas užsispyrėlių, kurių niekaip neįveikiau – raskila ir astrancija. Šiemet astranciją pasėjau į didelį butelį nuo vandens ir išnešiau į balkoną. Dabar nerimauju – turbūt sušals, bet bus kaip bus. Klemalio sėklas sumaišiau su drėgnu vermikulitu ir laikau sandariai šaldytuve – žiūrėsim kas gausis. Jeigu eksperimentai pavyks, tai džiaugsiuosi 🙂
Ar reikia stratifikuoto akanto sėklas, kaip teisingai pasėti. Būsiu dėkinga už atsakymą.
Nebūtina, tik rekomenduočiau prieš tai pamirkyti sėklas kelioms valandoms. Sudygsta per 3-4 savaites. Galima sėti ir į dėžutę šiltnamyje kai atšils šiek tiek.