Kaip teisingai sėti augalų sėklas?

Dažnas pradedantysis sodininkas tik apytiksliai žino kaip pasėti  augalų sėklas. Tiesiog paberti kartais neužtenka norint užtikrinto tolygaus dygimo. Yra svarbūs keli kriterijai, kurių yra būtina laikytis.

Substratas

Pačioje savo sodininkystės pradžioje, as dažniausiai nekreipdavau dėmesio kokį substratą naudoju. Tiesiog griebdavau pirmą iš lentynos. Tačiau vėliau patirtis parodė, kaip yra svarbu pasirinkti tinkamą substratą, kad augalų dygimas ir augimas būtų sėkmingas.

Geriausias substratas yra tas, kuris savaime yra poringas, be didelių priemaišų, vidutinės frakcijos, idealiu atveju praturtintas mikroelementais bei klintmilčiu. Todėl aš asmeniškai renkuosi Durpeta Profi 1 substratą (nors už reklamą jie ir nemoka, haha).

Turint savaime gerą substratą, jis jūsų neapsaugos nuo jūsų pačių klaidų padarytų daiginimo procese. Didžiausia turbūt yra netinkamas drėgmės reguliavimas. Todėl sėdama augalus, substratą dar sumaišau 50:50 smulkios frakcijos vermikulitu. Vermikulitas turi fungicidinių savybių bei absorbuoja perteklinę drėgmę. Jei drėgmės per daug daigeliai gali numirti per kelias dienas. Toks sumaišytas substratas taip pat ir ilgiau išlaiko drėgmę.

 

 

Sėjos procesas

Taigi turime susimaišę substratą. Galime pradėti sėją.

Indai sėjimui. Nėr labai didelio skirtumo kur sėsite sėklas, svarbu kad indo gylis būtų bent 10 cm ir turėtų apačioje gausiai drenažinių skylių. Kuo aukštesnis indas tuo laistyti reiks rečiau. Susėjus daug sėklų į vieną vazonėlį, vėliau jas reiks pikiuoti (išskirstyti į atskirus vazonėlius), sėjant į daigyklas persodint gali ir nereikėti arba jo gali prireikti vėliau, priklausomai kokio augumo yra augalai.

  1. Užpildykite indą SAUSU arba vos vos drėgnu substratu. Pilkite substrato iki kantelio arba 2 cm iki viršaus. Paviršių būtinai išlyginkite ranka ar pakračius indą į šonus  ir paviršių ranka nestipriai spustelkite, kad susitrombuotų bet kokios oro skylės. KODĖL? Oro skylės beliejant iškraipys jo paviršių ir sėklos dygs netolygiai.
  2. Paimkite pipetę arba vandens purkštuvą nustačius tiesios srovelės režimą ir atokiau nuo indo pradėkite jį lieti tolygiai juostelėmis nuo vieno indo krašto iki kito. Po to atskirai apliekite palei indo kraštus. Užtenka tik KARTĄ palieti. KODĖL? Sėklų dygimui nereikia, kad visas substratas būtų drėgnas. Taip išvengsite pačios pirmos klaidos – juodos kojelės esant per drėgnai aplinkai.
  3. Sėkite sėklas. Stenkitės barstyti taip, kad vienoje vietoje nepribarstytumėte krūvos sėklų. Tolygiai. Jei tai smulkios sėklos, pabarstę, lengvai spustelėkite (aš tai darau su metaliniu stiklainių dangteliu. Jei sėklos stambios, užberkite tiek substrato, kokio skersmens yra sėkla. Spustelėkite substratą. KODĖL? Neesant oro tarpams sėklos vėlgi dygs tolygiau. Palieti antrą kartą NEREIKIA.
  4. Pažymėkite vazoną ar daugyklą žymekliu, užrašant augalo pavadinimą ir sėjimo datą, Šių duomenų gali prireikti vėliau.
  5. Uždenkite vazonėlį ar daigyklą polietileniniu maišeliu (nebūtinai visai sandariai) ir pastatykite dygti.
  6. Kas dieną patikrinkite savo sėklas ar jos nedygsta. Tuo pat metu ir pravėdinsite susikaupiusią drėgmę.

Temperatūra

Augalai daiginami dažniausiai 20 C temperatūroje. Prieš sėjant reikia pasidomėti sėjos sąlygomis, apie tai kalbėjome straipsniuose daugiamečių gėlių sėja ir vienmečių gėlių sėja. Jei neturite pakankamai šiltos vietos, galite naudoti ir augalų daiginimo kilimėlius. Juos pigiausiai galima įsigyti aliexpress platformoje. Tiesa, jie įkaista gan iki aukštos temperatūros ir jos reguliuoti negalima, todėl reikia visgi pamatuoti temperatūrą ir tiesiog pakelti daigyklas virš kilimėlio.

Šviesa

Išdygus augalams  dažniausiai  jiems reikia kuo daugiau šviesios, idealiu atveju net 16 valandų, žinoma pagal veislę jos gali reikėti ir mažiau. Todėl augalai dažniausiai pradedami daiginti ant palangės, balkone balandžio mėnesį  ar vėliau. Tačiau daiginant ilgesnės vegetacijos augalus, jie sėjami anksčiau ir gali reikėti ir papildomos šviesos. Mes tam tikslui naudojame dienos šviesos lempas, kurias kabiname apie 30 cm virš augalų. Naudojant laikmatį šviesa įsijungia ir išsijungia atitinkamu laiku.

Jie išdygo!!!

Aš žinau kokia tai laimė. Taip pat pažįstu ir uolių sodininkų, kurie tuos daigelius ir numarina, nes..per daug myli (ne kartą teko ir man tai patirti) . Į daigelius pažiūrėti niekas nedraudžia, tik būtinai neperlaistykite.

Jei daigeliai ypač maži, plačia ir smulkia srovele iš tolo nuo indo juos papurškite. Imituokite dulksną. Kai daigai išleidžia savo antrą porą lapelių (dažniausiai tai būna jų tikrieji lapeliai) galima laistyti ir stipriau purškiant ar netgi liejant su pipete, laistytuvėliu plonu antgaliu. Aš dažnai laistau iš apačios, tiesiog sudėjus vazonus į vieną padėklą sklidiną vandens. Pamačius, kad paviršius sudrėko, išimu, ir pastatau atgal į vietą.

Paaugus daigelius reiks pikiuoti, bet apie tai atskiras įrašas.

Norint gauti priminimus apie mūsų tinklaraščio įrašus ir kitas ūkio naujienas, prašome prenumeruoti mūsų naujienlaiškį. 

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
      Skaičiuoti pristatymo kainą