Top 5 gėlės džiovinimui

Dabar yra kovo mėnuo ir pats laikas sėti įvairias gėles. Šia savaitę taip sutapo, kad pasėjau visas gėles skirtas džiovinimui. Jas auginame jau trejus metus ir siūlome savo klientams – floristams ir kitų rankų darbo produktų kūrėjams.

Pernai metais džiovinome ypatingai daug įvairių augalų, ir nors džiovinti galima tikrai nemažai augalų čia pateikiu penkias produktyviausias ir gražiausiai džiūvančias:

1. Kermėkai (lot. Limonium)

Ar tai būtų karpytalapiai, ar totoriniai, plačialapiai ar suworovo kermėkai jie pasižymi daugeliu gerų savybių. Visų pirma juos užauginti yra labai lengva. Kaip išdaiginti kermėkus per porą dienų? Pamerkite juos 24h į vandenį ir pasėkite. Antra, juos galima sėti anksti, nes išsodinti galima 4-6 savaites prieš paskutines šalnas. Trečia – žydėjimo produktyvumas – visi kermėkai pasižymi gausiu kiekiu žiedynų iš vieno augalo. Ketvirta – didelė spalvų įvairovė ir palanki žiedo forma – galima rasti tiek ryškių, tiek pastelinių spalvų kermėkus, kurie gali būti pritaikyti įvairioms kompozicijoms, o jų atskiri maži žiedeliai – muilo gamybai, opoksidinės dervos gaminiams. Kermėkai puikiai tinka kaip užpildas puokštėse ir vainikuose. Penkta – žiedai savaime yra sausi, stiebai neturi lapų, todėl džiovinimas yra itin greitas.

2. Kiškio uodegėlės, kiškio ašarėlės.. (lot. Lagurus ovatus ir Briza maxima)

Mieli dalykai patinka visiems. Vien šių augalų pavadinimai tokie mieli. Tačiau kaip augintojai juos mėgsite arba nekęsite. Atrodo, šiuo metu yra tokia didelė įvairių smilgų įvairovė, bet švelni kiškio uodegėlė arba virpanti kiškio ašarėlė visada paverčia kompoziciją švelnia ir romantiška. Šiuo metu yra labai populiarūs dažyti Lagurus, tačiau kadangi jų balinimas ir cheminis dažymas išties yra žalingas gamtai, rekomenduoju rinktis natūralias smilgas, arba jei yra noro ir laiko, dažyti juos natūraliais augalų pigmentais. Taigi kodėl šios smilgos papuola į Top 5? Kaip ir kermėkai jos yra lengvai auginamos, produktyvios, visur panaudojamos. Tačiau yra vienas minusas – skynimas. Lagurus skleidžia šluoteles viena po kitos, todėl vienos yra tik belendančios, o kitas jau reikia skinti. Todėl pasirinkimai kaip skinti yra du, ir abu nelengvi – arba skinti po vieną smilgą, arba po visą kuokštelį, bet vėliau tą kuokštelį reikia išrūšiuoti. Smilgas galima džiovinti esant žaliai spalvai arba jau pabalus, taip galima išgauti du spalvinius tonus iš to paties augalo. O štai skinant kiškio ašarėles galima ir pačiam apsiverkti, nes jos painiosis viena šalia kitos jei skinsite jas vienu ypu, todėl skynimas tik po vieną smilgą.

3. Zundos

Zundų įvairovė yra gan didelė. Turbūt labiausiai paplitusi yra plačialapė zunda bei Eryngium giganteum Miss Willmott’s Ghost. Toliau seka įvairios išvestinės veislės iš kurių išskirčiau Eryngium x zabelii Big Blue. Zundos yra tinkamos tiek sausoms puokštėms, tiek vainikams. Jos puikiai veikia ir kaip užpildas, ir kaip akį traukiantis akcentas. Zundos dažnai yra simetriškai šakotos, todėl puokštėse kartais užtenka tik vienos šakos, kuri gali pasitarnauti kaip karkasas dėliojant gėles, o tai yra labai patogu kuriant sausą puokštę. Iš auginimo pusės lengviausiai auginama Eryngium alpinum, puikiai dygsta, gerai dauginasi, yra daugiametė. Minusas – nenukirpus žiedynų gali intensyviai sėtis. Kitų zundų sėklos tokių kaip Eryngium giganteum sėklos dygsta tik šviežios, todėl neturint daigų, jų pasidauginti gali būti sunku, tačiau ieškoti verta. Zundas reiktų džiovinti pasirodžius jų mėlynai spalvai. Vienintelis jų minusas – jų žiedai stipriai badosi.

4. Kraujažolės

Kraujažolės yra nuostabus augalas, ne tik pritraukiantis bites, vaistingas, tinkantis gyvoms puokštėms bet ir sausoms taip pat. Aš dažnai praeidavau abejingu žvilgsniu pro jas ir nedžiovinau, tačiau šiais metais kardinaliai pakeičiau nuomonę. Užpildai, užpildai. Kai reikia kažkokio neutralaus užpildo,paprastosios labai praverčia. Spalvotosios kraujažolės neišlaiko savo ryškių spalvų, įgauna vintažinį atspalvį, kuris yra labai patrauklus moderniose kompozijose. Ryškiai geltonos vingiorykštinės kraujažolės išlaiko savo ryškią spalvą ir beveik nesiskiria nuo gyvų. Iš auginimo pusės kraujažoles yra labai lengva auginti. Jos yra trumpaamžiai daugiamečiai augalai kurių krūmus reiktų kas 3 metus išdalinti ir taip atjauninti, kitaip jie gali sunykti. Tai negalioja vingiorykštinėms kraujažolėms, jos daug ilgaamžiškesnės. Kraujažoles yra itin lengva pasisėti iš sėklų, o ir sėjasi jos pačios gan stipriai.

5. Burbuliukai

Sakysite kas čia per gėlė – burbuliukai. Taip, taip, tikrai ne gėlė :). Tačiau šiuo punktu patariu auginti, bet kurias gėles kurios turi sferinę formą, tokius kaip bandreniai, kraspedija, gomfrena, žvaigždiškoji žvaigždūnė, aguonos. Aš nežinau, ką burbuliukai daro žmonių smegenims, bet jie juos nerealiai mėgsta. Iš mano išvardintų bene lengviausiai auginamas yra bandrenis, tik jis yra daugiametis ir gan didelis augalas, todėl jam reikia nemažai vietos. Scabiosa stellata yra auginama taip pat kaip ir kitos žvaigždūnės. Craspedia matyt yra pati pozityviausia šioje grupėje, nes yra nuostabiai geltonos spalvos, tačiau dideliu produktyvumu nepasižymi. Gomfrenos – lengvai auginamos vienmetės, gausiai žydinčios, tik labai mėgstančios karštą vasarą ir gerą laistymą. Aguonos – kas nežino ir nemėgsta aguonų? Aš sakau – burbuliukai valdo!

O kokius augalus džiovinate Jūs ir koks yra jūsų TOP 5? Labai įdomu žinoti, todėl prašau dalintis komentaruose.

Sekantis straipsnis bus apie Top 5 augalus, kurių nesugalvojote džiovinti, o puslapio naujienų prenumeratoriai sužinos apie jį pirmieji.

Showing 3 comments
  • Halina
    Atsakyti

    Įdomu, dėkoju!

  • Rita
    Atsakyti

    O kaip jūs džiovinate stellata, kad jos nesubyrėtų?

    • geliuupe
      Atsakyti

      Reikia skinti anksčiau, kai pabraukus pirštu dar nebyra sėkladėžės.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
0
    0
    Jūsų krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščias
      Skaičiuoti pristatymo kainą